Lustro bez pary
czerwiec 15, 2015, autor: adminLustro bez pary do głównego włącznika w łazience, więc działa wyłącznie wtedy, gdy włączone bywa światło. Dzięki niewielkiej mocy (około 60 W) pobiera tyle energii elektrycznej, ile standardowa żarówka.
Elektryczna mata grzejna zapobiega skraplaniu się pary wodnej na powierzchni lustra. Zazwyczaj bywa podłączana
Do lustra zawieszonego na wykończonej ścianie możemy wykonać samoprzylepną folię grzejną, mocując ją do tylnej strony tafli. W przypadku lustra przyklejanego bezpośrednio do ściany matę zatapia się w cienkiej warstwie kleju. Miejsce, w którym zostanie zamontowane lustro, trzeba oczyścić szczotką z pyłu i kurzu, a następnie zagruntować. Matę grzejną zatapia się w zaprawie klejowej, którą trzeba równomiernie rozprowadzić na podłożu. Powinno się wybrać klej elastyczny, o zwiększonej przyczepności, jaki bywa polecany także na systemy ogrzewania podłogowego. Montaż maty grzejnej bywa kategorycznie łatwiejszy, gdy umywalnia bywa jeszcze w stanie surowym. Wówczas przewody instalacyjne możemy schować pod okładziną. Gdy umywalnia bywa gotowa, bywa to możliwe, choć bardziej kłopotliwe. Po 24 godzinach od zatopienia maty możemy przykleić do ściany lustro. Wykorzystuje się specjalistyczny szybkowiążący klej. Pokrywa się nim całą powierzchnię lustra i po przyłożeniu do ściany dociska poprzez kilka minut. Jednak korzystniejszym rozwiązaniem bywa przyklejenie najpierw płytek, a potem lustra. Uniknie się wtedy kłopotliwego docinania płytek wokół lustra i ryzyka zniszczenia go podczas prac glazurniczych. Bezpieczniej będzie odrysować na ścianie tego forma i obłożyć płytkami powierzchnię wokół niego. Z pracami wykończeniowymi wokół naklejonego lustra trzeba poczekać mniej więcej tygodnia, żeby połączenie nabrało właściwej wytrzymałości.
Kilkumihmetrową szczelinę dylatacyjną pomiędzy okładziną a taflą lustra wypełnia się materiałem elastycznym, jaki kompensuje ewentualne naprężenia i zapobiega uszkodzeniu krawędzi lustra. Do tego celu warto użyć silikonu sanitarnego, jaki reagując z wilgocią z powietrza, tworzy trwałą i elastyczną warstwę uszczelniającą, odporną na wodę i działanie grzybów i pleśni